Genvejsmenu:
S - Indhold
1 - Forside
2 - Nyheder
3 - Oversigt
4 - Søg
Links

Links

Andre museer i Storkøbenhavn og Omegn - Kulturklik: http://kulturklik.dk/

Andre museer i Europa: www.euromuse.net

Museum Nordsjælland - Hørsholm Egns Museum. Det ligger ved siden af Dansk Jagt- og Skovbrugsmuseum: http://museumns.dk/

Lokalhistorisk Museum i Fredensborg www.lokalhistorisk-museum.dk

 

Museer i Danmark, som også omhandler jagt, våben og skovbrug

Skovbrugsmagasinet på Corselitze, Danmark: http://www.skovbrugsmagasinet.dk/

Vester Palsgaard Skovmuseum, Danmark: http://www.museummidtjylland.dk/index.php/abningstider/vester-palsgaard-skovmuseum.html

Jydsk Skovmuseum, Hjerl Hede, Danmark: http://www.hjerlhede.dk

Museerne i Brønderslev Kommune - Jagt- og Skovbrugsmuseet på Dorf Møllegård http://www.bkmuseer.dk/Dorf

Dansk Landbrugsmuseum, Gl. Estrup www.gl-estrup.dk

Gammel Estrup - Herregårdsmuseet www.gammelestrup.dk

Moesgård museum www.moesmus.dk

Statens Forsvarshistoriske Museum www.sfhm.dk

Ringkøbing Skjern Museum www.levendehistorie.dk

Museerne i Thy www.thistedmuseum.dk

 

Andre jagt og skovmuseer i Norden

Finlands Jaktmuseum: www.metsastysmuseo.fi

http://www.metsastysmuseo.fi

Finnskogsmuseet, Sverige:http://home.swipnet.se/finnskogsmuseet/

Skogsmuseet i Lycksele, Sverige: www.skogsmuseet.se

Siljanfors Skogsmuseum, Sverige: http://www.allarum.se/event/lodge/621/20/0/event_name/1

Laxvikens skogs och flottarmuseum, Sverige: http://www.laxvikensmuseum.com/

Norsk Skogmuseum: www.skogmus.no

Lusto, Finsk Skovmuseum: http://www.lusto.fi/?locale=sv

 

Jagtmuseer i øvrige Europa

Musée de la Chasse et de la Nature www.chassenature.org

Deutsches Jagd- und Fischerei Museum www.jagd-fischerei-museum.de

Museum Jagdschloss Kranichstein museum.jagdschloss-kranichstein.de/startseite/

Förderverein Jagdschloss Stern www.jagdschloss-stern.de

Musée de la Vénerie http://www.musees-senlis.fr/Musee-de-la-Venerie/historique-du-musee-art-et-chasse.html

Musée Royal de Mariemont www.musee-mariemont.be

La Venaria Reale www.lavenaria.it

Tapada Nacional de Mafra www.tapadademafra.pt

JagtSchloss Springe www.jagdschloss-springe.de

 

Foreninger i Danmark

Dansk Skovforening: www.skovforeningen.dk se også www.trae.dk

Danmarks Jægerforbund: www.jaegerne.dk

Dansk Land- og Strandjagt: www.dls-jagt.dk

 

Skovhistoriske selskaber i Norden

Skovhistorisk Selskab: http://skovhistorie.dk/

Skoghistoriska Sällskapet i Finland: http://www.lusto.fi/seura/?locale=sv

Skogshistoriska Sällskapet i Sverige: http://www.skogshistoria.nu/

 

Andet

JægernesMagasin http://jaegernesmagasin.dk

Svensk nyhedsbrev fra"Enheten för de Areella Näringarnas Historia (ANH) och biblioteket http://www.ksla.se/anh/nyhetsbrevet-freja/

Kulturklik – dit klik til museer og oplevelser